Archiwum kategorii: Bez kategorii

Fotowoltaika Ogrzewanie Inowrocław

Panele fotowoltaiczne zamontowane na budynku odpowiedniej wielkości dzięki umowie z dostawcą energii elektrycznej to nowoczesny sposób na ogrzewanie budynku w okresie zimowym. Cała sztuka polega na właściwym dobraniu mocy ogrzewania elektrycznego do mocy paneli fotowoltaicznych oraz ocieplenia budynku w regionie Inowrocławia. Najczęściej spotykanym błędem jest złe wyznaczenie potrzeb energetycznych budynku. Właściwe obliczenie dla budynków już zamieszkałych jest realizowane na bazie kwot wydatkowanych na zakup paliwa np. węgla na cele grzewcze. W analogiczny sposób firmy oferujące fotowoltaikę dobierają wielkość fotowoltaiki na podstawie rachunków za energię elektryczną. W odróżnieniu, od zużycia energii elektrycznej, ilość np. węgla zużytego na potrzeby ogrzewania zależy w największym stopniu od sezonu grzewczego. Ostatnie sezony grzewcze to wyjątkowo łagodne zimy i oceniając zużycie energii najlepiej brać średnią z kilku lat z lekkim naddatkiem. Uwzględniając efektywność spalania, można obliczyć ilość potrzebnej energii elektrycznej do ogrzania domu. W przypadku paneli fotowltaicznych montowanych do nowoczesnego budynku sprawa jest łatwiejsza, ponieważ dokumentacja projektowa zawiera informacje o zapotrzebowaniu energetycznym domu. Kolejna kwestia to ciepłą woda użytkowa. Latem większość energii elektrycznej wytwarzanej przez panele fotowoltaiczne oddawana jest do sieci dystrybucyjnej. Podgrzewanie ciepłej wody użytkowej warto tak zaplanować, by prąd z fotowoltaiki skierować bezpośrednio do podgrzewacza wody, co sprawi, że unikniemy 20% prowizji w ramach naszej umowy z prosumenckiej.

Regulator ogrzewania OWD5 Bydgoszcz

Innowacyjny, umożliwiający komunikację zdalną regulator OWD5 – opisanie produktu

Regulator ELEKTRA OWD5 WIFI łączy w jednym urządzeniu atuty zaawansowanego termostatu elektronicznego z funkcją zdalnego kierowania przez internet.

Umożliwia regulowanie ogrzewaniem: matami grzejnymi podłogowymi, systemem rur z ciepłą wodą umieszczonych w podłodze , kaloryferami elektrycznymi, grzejnikami CO.

Posiada dotykowy panelo przekątnej dwa cale. Podstawowym atutem jest kolorowy, reagujący na dotyk ekran i bezprzewodowe regulowanie za pomocą internetu. Daje możliwość programowania temperatury w cyklu dobowym oraz tygodniowym. Termostat nabywa wiedzy o bezwładności cieplnej podłogi i zna, w jakim momencie należy załączyć lub rozłączyć ogrzewanie, aby uzyskać zadaną temperaturę o określonej porze dnia. System oprogramowania może wynosić do 6 trybów w trakcie dnia. Jest możliwość przypisania do każdego trybu różnej temperatury.

To, co najistotniejsze

  • duża precyzja utrzymywanej ciepłoty,
  • funkcja adaptacyjna – uczy się czasie reakcji schematu ogrzewania i pomieszczenia – dla tego wie kiedy wcześniej załączyć ogrzewanie aby uzyskać zadaną temperaturę o wyznaczonej porze,
  • zdalne sterowanie przez internet – weryfikacja i możliwość modyfikacji ciepłoty niezależnie gdzie od statusu gdzie jesteś – starczy zainstalować aplikację na smartfon – masz możliwość regulować choćby paroma termostatami z tej samej apki.
  • całościowa eksploatacja w języku polskim,

Regulator przesyłany jest z detektorem ciepłoty powietrza oraz przewodowym detektorem podłogowym.

Podzespołowa obudowa pozwala na montaż w obramowaniach innych wytwórców np w celu dopasowania z załącznikami oświetlenia.

Kocioł gazowy Junkers Cerapur GC2200 dwufunkcyjny 4,8-25kW

Piec gazowy Junkers Cerapur GC2200 4,8-25k kondensacyjnyto najnowsza oferta tego uznanego producenta, w zakresie ogrzewania mieszkań.
Zakres sterowania palnika, startujący od 4,8 kW gwarantuje, że kocioł Junkers Cerapur może {ustawić|dopasować swoją moc do zapotrzebowania na ciepło w budynku – na podstawie dodatkowego czujnika pogodowego.
W zakresie ogrzewania ciepłej wody użytkowej oferuje komfort dla jednego {punktu poboru wody|kranu w danej chwili, zapewniając do 11,6 litrów ciepłej wody na minutę.
Kluczowe cechy: wyjątkowy wygląd – możliwość montażu w eksponowanych miejscach, prosty w obsłudze panel sterowania z czytelnym wyświetlaczem LCD, bardzo małe gabaryty pieca – szczególnie ważne w przypadku małych pomieszczeń, wbudowana automatyka pogodowa, elektroniczna pompa obiegowa – niższe rachunki za prąd i cichsza praca układu CO, klasa efektywności energetycznej: automatyką sterująca EMS2. Wymiary kotła to (wysokość x szerokość x głębokość): 713 x 400 x 300 mm. Ciężar: 35 kg.

Walkie-Takie Midland 777 Pro Twin

Premierowe radiotelefony marki Midland wprowadzone do oferty na przełomie roku są ciekawą pozycją w ofercie tej marki dla osób, które szukają radiotelefonu do komunikacji w paśmie radiowym bez zezwolenia. Poza typowymi parametrami krótkofalowki PMR nowy model został wyposażony w kilka ciekawych funkcji których niema w podobnych radiotelefonach w tej klasie technicznej. Nawet tak typowa sprawa jak obudowa jest wyróżnikiem tego radiotelefonu, ponieważ jest zbudowana z ABS-u, co gwarantuje odporność na uszkodzenia mechaniczne. Z tych najciekawszych nowości warta zaznaczenia jest funkcja powiadomienia wibracyjnego oraz monochromatyczny wyświetlacz. Ważne jest to, że całość została zamknięta w naprawdę małej obudowie wyposażonej w praktyczny akumulator w technologii li-ion. Dzięki temu dostajemy do użytku kompaktowe urządzenie pracujące w sprawdzonej technologi z funkcjami, które czynią je interesującym do użytku w sklepie, pracy biurowej, magazynie, podczas organizacji imprez w plenerze. Krótkofalówki 777 pro Twin to znakomity wybór dla firm, które oczekują, aby urządzenie zapewniało łączność w sposób dyskretny. Wibracja smukła obudowa i gniazdo do podłączenia dodatkowego osprzętu właśnie to gwarantuje. Także system zasilania został dobrze pomyślany. 3,7-woltowy akumulator litowo-jonowy zapewnia do 15 godzin godzin pracy na jednym ładowaniu, a sam radiotelefon można naładować kablem micro USB z popularnych ładowarek do smartphonów.

Krótkofalówki Midland

Szkoda, że producent poskąpił w zestawie fabrycznym na zasilaczu sieciowy. Gdyby nie to, model 777 byłby interesującym pełnym rozwiązaniem nie tylko do rekreacji, ale także do zastosowań w firmie.

Jaki piec

Moc kotła dwufunkcyjnego – dla ułatwienia wyboru w naszej ofercie każdy piec gazowy ma określoną w nagłówku moc minimalną i maksymalną. Maks. moc kotła dwufunkcyjnego ma istotne znaczenie dla podgrzewania wody użytkowej. Im więcej, tym lepiej. Z reguły moc to ok. 24-26kW co gwarantuje do dziesięciu litrów wody na minutę zimową porą i 14 litrów wody na minutę latem przy podgrzaniu do temperatury 40 stopni C. Natomiast minimalna moc pieca kondensacyjnego ma zwykle znaczenie dla dopasowania jego pracy do zapotrzebowania na ciepło. Gdy decydujemy się na regulację pogodową, to warto w tym przypadku wybrać piec z jak najniższą mocą minimalną. W przypadku zwykłej regulacji wł./wył. – dolny poziom mocy nie ma większego znaczenia.Więcej informacji w temacie jaki piec warto kupić.

Zapraszamy do obejrzenia prezentacji filmowej:Jaki kocioł do mieszkania:

Jaki kocioł do mieszkania

Moc pieca dwufunkcyjnego – dla uproszczenia wyboru w naszej szerokiej ofercie każdy piec gazowy ma określoną w nazwie moc minimalną i maksymalną. Maks. moc pieca dwufunkcyjnego ma znaczenie dla podgrzewania wody użytkowej. Im jest wyższa, tym lepiej. Z reguły moc to ok. 24-26kW co gwarantuje do dziesięciu l. wody na minutę zimową porą i 14 l. wody na minutę w okresie lata przy podgrzaniu do temperatury 40 stopni C. Minimalna moc pieca kondensacyjnego ma jest istotna do dopasowania jego funkcjonowania do zapotrzebowania na ciepło. Gdy wybieramy regulację pogodową, to warto wtedy kupić kocioł z jak najniższą mocą minimalną. W przypadku typowej regulacji włącz/wyłącz – wspomniany dolny poziom mocy nie ma większego znaczenia.Szerszy poradnik na temat jaki kocioł do mieszkania warto kupić.

Zapraszamy do obejrzenia przewodnika wideo:Jaki piec dwufunkcyjny:

Fotowoltaika co musisz wiedzieć jako Prosument

Termin Prosument to zestawienie słów producent+konsument. Prosumentem nazywa się konsumenta energii elektrycznej który tym samym ją wytwarza i przekazuje nadwyżki do elektrowni.

Jeszcze niedawno instalacje fotowoltaiczne były kompletnie nieopłacalne dla przeciętnego konsumenta. Główną przeszkodą były nie tylko koszty, ale także problem z magazynowaniem nadwyżek. Sam koszt zakupy oraz utrzymania zestawu akumulatorów nawet dzisiaj jest do zaakceptowania tylko dla osób, które nie mają dojścia do sieci energetycznej lub mają systematyczne przerwy w dostawach Energi elektrycznej z sieci.

Wspomniana wyżej umowa prosumęcka między posiadaczem własnej instalacji fotowoltaicznej, a dystrybutorem energii, pozwala na przekazanie nadwyżek do sieci z możliwością jej późniejszego odebrania. Ważne: energetyczna sieć nie może magazynować energii. Nadwyżka energii przesłana do sieci zostaje natychmiast zużyta przez iinnych odbiorców. Prosument w czasie późniejszym może odebrać energię wytworzoną przez elektrownię, turbinę wodną lub wiatrową.

Aby uprościć rozliczanie, w umowach prosumęckich można odebrać:

– do 80% oddanej nadwyżki energii dla instalacji do 10kWp

– do 70% przesłanej nadwyżki energii dla instalacji 10 do 40kWp.

Zwykle umowa z operatorem sieci energetycznej wyznacza, w jakim okresie czasu przekazana nadwyżka może być odebrana. Jeżeli nadwyżka energii nie zostanie odebrana, to przepada ona. Dlatego tak istotne jest odpowiednie dobranie mocy instalacji fotowoltaicznej do naszego indywidualnego zapotrzebowania. Oczywisty jest fakt, że aby umowa z operatorem sieci mogla być rozliczana potrzebna jest wymiana liczników energii na dwukierunkowe

Jak obliczyć moc fotowoltaiki

Najważniejszą kwestią przy inwestycji w domowy system fotowoltaiki jest dobranie układu oodpowiedniej mocy maksymalnej.

Oczywiście parametrem tym jest właśnie moc maksymalna układu oznaczona wWatach. Jednakże w praktyce przyjmuje się zwyczajowo oznaczenie kWp. 1kWp = 1000W

Wspomniana maksymalna moc fotowoltaiki musi być dopasowana do naszego obecnego zużycia energii (lub tego w przyszłości). Ponieważ celem jest otrzymanie takiej ilości energii, którą bez problemu będziemy mogli zagospodarować w100%. Oczywiste jest iż energia ta zostanie wykorzystana na bieżąco, aczęść trafi do sieci energetycznej. W zgodzie zumową prosumencką 80% energii przekazanej do sieci możemy odebrać wokresie późniejszym np. {jesienią, albo zimą|jesienią, zimą|jesienią izimą). Iwłaśnie otą ilość energii oddanej do sieci energetycznej musimy zadbać, tak aby była wykorzystana. Jeżeli jej nie spożytkujemy, to niestety tracimy, azarabia dystrybutor energii.

Istnieje kalkulator mocy, który umożliwia wyznaczyć:

  • pożądaną moc w kWp,
  • wymiary potrzebnej powierzchni na dachu (m2) – południowej części,
  • poniesione koszty,
  • oszacowany czas zwrotu kosztów z inwestycji.

Jak spożytkować nadwyżkę z fotowoltaiki

Wyjściem z opresji jest doposażenie domu w urządzenia elektryczne, które będą mogły tą dodatkową energię z fotowoltaikizużyć np. na podgrzewanie wody, ogrzewanie lub obniżenie temperatury w domu, zastępując całkowicie lub częściowo posiadane w domu urządzenia. Moc większości instalacji fotowoltaicznych instalowanych na dachu domu jednorodzinnego może mieć 10kWp. Taka właśnie instalacja w przypadku przeciętnej rodziny wykorzystującej energię do celów oświetlenia i zasilania urządzeń AGD i RTV może być dwu, trzykrotnie zbyt wielka.

Poniżej przykładowe wartości nadwyżki energii i sposoby na jej zagospodarowanie:

Nadwyżka 2000 kWh:

– umożliwi ogrzanie wody użytkowej tylko prądem dla 4-osobowej rodziny przez rok.

Można to zrealizować na kilka sposobów:

– zamontować dodatkowe grzałki elektrycznej do zasobnika ciepłej wody użytkowej,

– zakup bojlera elektrycznego lub zastosowanie podgrzewaczy przepływowych elektrycznych.

Wymienioną ilość energii można także zużyć na:

– dogrzanie pomieszczeń grzejnikiem elektrycznym dla kubatur od 20 do 40m2

– uzyskanie ciepłej podłogi za pomocą mat grzewczych dla budynku o powierzchni 70 do 150m2

– trzecią możliwością jest użycie klimatyzatorów na 100m2 do schłodzenia budynku latem

Nadwyżka 4000 kWh: można ją zużyć na ogrzanie budynku:

– dogrzać dwa razy większą powierzchnię elektrycznymi grzejnikami niż w poprzednim przykładzie lub podzielić tą nadwyżkę na potrzeby ogrzania pomieszczeń i podgrzewania ciepłej wody użytkowej

– ciekawym rozwiązaniem jest także montaż klimatyzacji z funkcją grzania; natomiast w czasie letnim ochłodzą budynek, a w okresie wiosny i jesieni spokojnie poradzą sobie z dogrzaniem budynku wybudowanego nawet kilkanaście lat temu o powierzchni powyżej 100m2.

Nadwyżka 6000kWh to już większa ilość energii i można ją wykorzystać:

– montując elektryczny piec do działającej już wcześniej instalacji grzejnikowej z gazowym piecem, olejowym lub stałopalnym – pozwoli to na ogrzewanie budynku w okresach wiosny oraz jesieni.

– inwestując pieniądze w gruntową lub powietrzną pompę ciepła pod warunkiem, że w budynku mamy zainstalowane wodne ogrzewanie podłogowe; w takim wypadku instalacja fotowoltaiczna omocy 9-10kWp umożliwi dostarczyć energii do ogrzewania budynku opowierzchni od 100 do 200m2 przez cały sezon.

Ogrzewanie domu fotowoltaika – nadwyżka

Coraz liczniejsza jest grupa osób, które zainstalowały fotowoltaikę i ma problem z nadprodukcją energii, której nie ma jak zagospodarować. Co prawda istnieje coś takiego jak umowa prosumencka,która pozwala przekazać nadwyżki energii elektrycznej występującenajczęściej wiosną oraz latem do sieci energetycznej. Zgodnie z wspomnianą umową prosument dostaje możliwość tą nadwyżkę z sieciodebrać izużyć na swoje potrzeby w okresie późniejszym, lecz nie później, niż do końca okresu rozliczeniowego. Niestety nieodebrana w tymwyznaczonym okresie energiaprzepada, a operator sieci za tą wyprodukowaną i przekazaną energię prosumentowi nie zapłaci. Oczywiście z punktu osoby, która zapłaciła za instalację fotowoltaiczną jest to niestety koszt,który zawsze wydłuża czas zwrotu z inwestycji o kilka lat. Taki przebieg może doprowadzić do sytuacji, że inwestycjazamiast planowanych oszczędności przyniesie tymczasowe straty. Dlatego warto wiedzieć, iż powodem nadwyżki energii jest kupienie instalacji o za dużej mocy w stosunku do potrzeb domu na energię.

Takiej sytuacji sprzyjają:
– niewiedza sprzedawcy lub świadome oszukiwanie kupującego – brakanalizy zużycia energii i przeliczenie jej na wielkośćfotowoltaiki; dodatkowo ekip instalacyjnych jest mało, tym samym mała konkurencja, a duże instalacje są bardziej opłacalne dla monterów,

– nieszczęsne narodowe podejście do kupowania na zapas,
– nowe urządzenia elektryczne zużywają coraz mniej energii elektrycznej – wydajemy również mniej na światło ze względuna spadek cen oświetlenia :ED.

Podgrzewacz gazowy Junkers Maxi Power 7-19,2kW

Gazowy Junkers MaxiPOWER jest bazowym urządzeniem podgrzewającym wodę dostosowanym do obsługi wanny lub natrysku, a także równocześnie umywalki. akcesorium jest wyposażone w otwartą komorę spalania i zapłon elektroniczny, zasilany bateriami. Podgrzewacz nie ma płomyka wskazującego, co pozwala zmniejszyć zużycie paliwa nawet do ok. 70 m3 na rok. Znamienną cechą tego urządzenia jest modulacja mocy w zależności od prędkości przepływu.

Manualna regulacja sprawności umożliwia dostosowanie mocy obiegu i temperatury wody na przykład:

– ilość cwu o temperaturze 35°C – 11,0 l/min dla Delta T 25 stopni,

– ilość cwu o temperaturze 60°C – 5,5 l/min dla Delta T 50 stopni,

W wyższych typach tej serii, np. WDRP jest modulacja palnika dzięki czemu podgrzewacz automatycznie dopasowuje moc do ilości przepływającej wody. Elektroniczna kontrola temperatury z ekranem LCD pozwala na dokładne ustawienie temperatury wody wyjściowej. Junkersy z serii Maxi Power są podgrzewaczami bezpiecznymi w eksploatacji. Posiadają zabezpieczenie na wypadek przypadkowego zgaśnięcia płomienia, przed cofaniem się spalin do pomieszczenia i nadmiernym ogrzewaniem się wymiennika.

Zestawy z Junkers CC

Kupując kocioł na gaz do budynku jednorodzinnego warto zainteresować się zestawem kocioł kondensacyjny Junkersa Cerapur Compact z zasobnikiem wody. Do wyboru są kotły o dwóch osiągach mocy 14 kW i 24kW. Moc urządzenia należy dobrać z uwzględnieniem metrażu powierzchni objętej ogrzewaniem oraz wielkości pojemnika c.w.u.. Piec mniejszej mocy może ogrzać metraż do 180 metrów kwadratowych, natomiast kocioł o większej mocy nawet do 300 m2. Kotły działają w przedziałach mocy więc swą pracę dopasują do ogrzania dużo mniejszych powierzchni. Moc minimalna wynosi 2-3 kilowaty. Zestawy oferowane są z zasobnikami na wodę o różnej pojemność. Bufor na wodę 125 litrów proponowany jest dla 2-3 osób i może zapewnić ciepłą wodę dla dwóch łazienek. Bufor 150l zalecany jest dla 4-5 lokatorów. Największy zasobnik 220 l w zestawie podgrzeje wodę dla 4-7 mieszkańców i jest w stanie zapewnić ciepłą wodę dla 3 łazienek. Piec kondensacyjny Junkers CC posiada wbudowany zawór trójdrożny więc nie trzeba żadnych dodatkowych elementów aby połączyć go z buforem ciepłej wody. Oferowany jest wraz z adapterem kominowym, który umożliwia połączenie kotła gazowego z systemem kominowym. Szczególną cechą pieca jest wmontowany regulator pogodowy. Pozwala to na podstawowe sterowanie kotłem z uwzględnieniem pogody na zewnątrz domu. Fabrycznie kocioł Junkers CC zaprogramowany jest do współpracy z gazem typu GZ-50. W przypadku innego rodzaju gazu serwisant dokonuje zmian ustawień dyszy.Uwaga – dobrze wiedzieć, iż od 09.2019 r. piece Junkers Cerapur Compact zostają zastąpione dwoma nowymi pod marką Junkers Bosch Condens. Oprócz wspomnianej wyżej zmiany nazwy moce pieców są mniejsze, bo moc maksymalna to 15 i 20kW. Więcej szczegółów u sprzedawców.